3G DIŞ TİCARET

Sağlıklı Yaşam

SAĞLIKLI YAŞAM NEDİR?
Sağlıklı yaşam, tehlikeli hastalıklar ya da erken ölüm riskini azaltan yaçam çerçevenizi seçmenizdir. Elbette bütün hastalıkları önleme imkanı yoktur fakat modern yaşamdaki rahatsızlıkların çoğu, koroner kalp hastalıkları, çeşitli kanser türleri, sağlıklı yaşam standartları ile en azından azaltılabilir. Süregiden yaşamlarımızda hayatımızı kolaylaştıran pek çok teknik ne yazık ki bu hastalıklara davetiye çıkarıyor. Sağlıklı yaşam sadece hastalıkları önlemeyecektir, bu yaşam stili ile daha sağlıklı bir vücut, daha iyi bir akıl sağlığı ve daha iyi bir sosyal yaşamdan bahsediyoruz. Böylece bu stili sadece kendimiz için değil, ailemiz, arkadaşlarımız, akrabalarımız ve çevremiz için rol model haline getiriyoruz.

PEKİ NASIL?

Sağlıklı yaşam tarzı hayattan daha çok keyif almanıza yardımcı olacaktır. Sağlık sadece hastalıkları önlemek değil ayrıca ruhsal, fiziksel ve sosyal yaşamınızın da iyi olması anlamına gelir. Buradaki bilgiler size hayatınızda daha sağlıklı seçimler yapmanıza yardımcı olacaktır. Ve hayattan daha çok keyif almanıza…

Bu yaşam tarzı bütün ailenize yardımcı olacaktır. Daha sağlıklı bir hayat tarzı tüm çevrenize örnek bir rol model olmanızı sağlayacak ve siz de bu çevrede yaşayacaksınız.

SİGARA

Sigara, tütün başlı başına sizin ve çevrenizin hayatını tehlikeye atar. Sizin solunum yolu problemleri, kalp hastalıkları ve kanser gibi hastalıklarla yüzleşmenize neden olurken aileniz ve çevreniz solunum yolu, göğüs, kulak, burun ve boğaz enfeksiyon riskleri ile karşı karşıya kalır. Eğer yanlarında içerseniz bu risk ikiye veya üçe katlanır. Evde tütün dumanına maruz kalan bebeklerde ani bebek ölümü riski artar. Evde anne ve babası sigara içen çocuklarda göğüs hastalıkları riski ve ileride sigara içme olasılıkları diğer çocuklara göre daha yüksektir.

Gerçek şu ki tütünle alakalı hastalıklar sadece premature doğumları tetiklemez, ayrıca yıllar sürecek ya da yıllar sonra ortaya çıkacak hastalık ve engellere neden olabilir. Içmiyorsanız lütfen bırakın, içiyorsanız lütfen HEMEN bırakın.

FİZİKSEL AKTİVİTE
Yaşınız ne olursa olsun fiziksel egzersizler yaşamınız ve sağlığınız için çok önemlidir. Her ne kadar bazıları bunun sadece sporcular için olduğunu düşünse de herkesin sağlıklı olmak adına buna ihtiyacı vardır. Fiziksel olarak sağlıklı olmanın 3 öğesi var: dayanıklılık, kuvvet ve esneklik.
Fiziksel aktivite vücudunuzun temel fonksiyonlarını düzenlemek ve tamir etmek için gereklidir. Kemikleriniz, eklemleriniz ve kaslarınız özellikle kalbiniz onları çalıştırdığınız sürece genç kalacaktır. Fiziksel olarak aktif olmadığınız sürece sağlık riskiniz de artacaktır.

Fiziksel açıdan zayıf bir yaşam biçimi hayatınızda koroner kalp hastalığı, yüksek kan basıncı, solunum güçlüğü, düşük enerji, zayıf eklemler, osteoporoz, zayıf postür ve fazla kiloya neden olurken çevrenizle ilişkilerinizde enerji yetersizliği ve olumsuz bir rol model olmanıza sebep olacaktır.

Zaten işiniz fiziksel aktivite gerektiren bir iş ise kullanmadığınız diğer kaslarınızı çalıştırarak dengeyi bulmaya çalışın. Ancak daha batılı bir yaşam tarzına sahip ve sürekli aktivite kısıtlayan bir hayatınız varsa unutmayın ki yüksek risk altındasınız, Fziksel aktivitede gerekli 3 öğeyi geliştirecek (dayanıklılık, kuvvet ve esneklik) fırsatları oluşturmalısınız.

DAYANIKLILIK: Nefes almada güçlük çekmeden hareket edebilmek için kalbiniz ve ciğerleriniz arasında iyi bir sirkülasyona ihtiyacınız var. Dayanıklılık ile daha yavaş ve daha güçlü kalp atışlarına sahip olup uzun ve ağır egzersizlere daha dayanıklı olursunuz.

KUVVET: Fiziksel aktivite için gerekli yeterliliğe sahip kuvvetli kaslara ihtiyacınız var. Omuz, gövde ve uyluk kaslarınız kuvvetli ise iyi çalışacaklar ve eskisi gibi acı ve yaralanmalara maruz kalmayacaksınız.

ESNEKLİK: boynunuz, omurganız ve eklemlerinize hareket kazandırmanız bağ incinmelerini, kas ve tendonların çekilmesini önleyecektir. Siz de gergin ve ağrılı eklemlerden kurtulacaksınız.

Batı yaşam tarzının iyi bir özelliği giderek daha çok insanın yürüme, bisiklete binme hatta koşma gibi fiziksel aktivitelere önem vermesi. Koşmaya yavaş yavaş alışmak sizin için iyi olacaktır. Ancak düzenli yüzebileceğiniz bir fırsat bulursanız dayanıklılık, kuvvet ve esnekliği bir arada en iyi sunan sporu buldunuz demektir. Aşağıdaki tabloya bakarak size ve yaşamınıza en uygun sporu seçin:
Aktivite     Dayanıklılık     Kuvvet     Esneklik
Merdivenleri çıkmak     ***     **     *

Bisiklete binmek (hızlı)
    ****     ***     **

Dans etmek (folklor/balo)
    *     *     ***

Dans etmek (disko)
    ***     *     ****

Bahçede çalışmak
    ***     ****     **

Futbol oynamak
    ***     ****     ***

Jimnastik
    *     ***     ****

Ev işi (orta ağırlıkta)
    *     *     **

Koşma
    ****     **     ***

Yüzmek
    ****     ****     ****

Hızlı yürümek
    **     *     *

Yokuş yukarı yürümek
    ***     **     *

Anahtar: *:Fazla etkisi yok, **: Faydalı, ***: Çok iyi,****: Mükemmel

SAĞLIKLI BESLENMEK
Yediğiniz yemekten keyif almanız çok önemlidir ve sağlıklı yemek daha ekonomik de olabilir. Bazı geleneksel alışkanlıklar iyi olabilirken (evde hazırlanmış, korunmuş sebzeler gibi) bazıları ise hastalıkları tetikler nitelikte olabilir (çok yağlı ve kalorili geleneksel yiyecekler gibi). Yakın çalışmalar hayvan yağlı bol et yemenin sağlığımız açısından riskli olduğunu kanıtlamıştır. Sadece yağsız küçük porsiyon ete ihtiyaç vardır  - ve her gün değil. Aslında ne kadar az hayvan kaynaklı yağ ve et yersek o kadar iyidir.

YÜKSEK KİLONUN GETİRDİĞİ RİSKLER:
Size koroner kalp rahatsızlıkları, yüksek tansiyon, tip 2 diyabet, kabızlık, eklm ağrıları, nefes darlığı risklerini çıkarırken, bu risk fazla hayvan yağlı beslenme, sigara, alkol ve az fiziksel aktivite ile ikiye katlanıyor.  Ancak ailenize de koroner kalp hastalıkları, yanlış beslenme alışkanlıkları ve düşük yaşam beklentisi olarak yansıyor.

Fakat sağlıklı yaşam sadece boyunuza göre doğru kiloda olmak demek değildir. Sağlıklı olmak ayrıca yediklerinizle de alakalıdır – doğru besini seçmek. Besin piramidi oluştururcasına öğünlerinizi kurmak güncel araştırmaların önerisi haline geldi.

 

PATATES, EKMEK, PİRİNÇ VE TAHILLAR:
Bu nişastalı besinler yağla pişirmedikçe ya da servis etmedikçe şişmanlatıcı değillerdir. Aslında bu besinler size günlük yaşamınız için enerji sağlar. Ayrıca nişasta olduğu kadar iyi birer protein, vitamin ve mineral kaynaklarıdır. Çoğu öğünün hatta tüm öğünlerin ana kısmını oluşturmalıdırlar. Mümkünse tam tahıllı ürünleri tüketiniz. Tam tahılllılardaki lifler kabızlık ve bağırsak  düzensizliklerini önleyecektir. Patatesin mükemmel C vitamini kaynağı olduğunu hatırlayınız (özellikle kabuklarını soymazsanız) bu yüzden demir içeren diğer besinlerle tükettiğinizde kansızlığı önlemeye yardımcı olacaktır.

SEBZE VE MEYVELER
Sebze ve meyveler, yemeklerimizdeki mineral ve vitaminlerin ana kaynaklarıdır ve çoğumuz yeterince tüketmeyiz. Yörenizde doğal olarak yetişen ürünleri sezonunda tüketin. Sezonda tüketemediğiniz veya yörenizde olmayan ürünleri de dondurulmuş, konserve ya da KURUTULMUŞ OLARAK TEDARİK EDİN. HER GÜN 5 PORSİYONDAN FAZLA SEBZE VE MEYVE TÜKETMEYE DİKKAT EDİN (Günde 400 gr.dan fazla)

ET, BALIK VE BAKLAGİLLER
Çok miktarda hayvansal kökenli yağ tüketmenin zararını biliyoruz evet vücudumuz az miktarda ihtiyaç duymaktadır ama çoğumuz  bunu aşırı tüketiriz. Mutlaka “doymuş yağ”lar hakkında az çok fikriniz vardır, hayvan etlerinde ve hayvan eti içeren ürünlerde bulunmaktadır. Aşırı tüketimi koroner kalp rahatsızlıklarıne ve obeziteye yol açabilir. Öte yandan “doymamış yağlar” yağlı balık etinde, tavukta, yumurtada, ördekte, fasulye ve mercimekte, ve bunlardan yapılan yiyeceklerde bulunur. Doymamış yağlar bizim için iyi olabilir fakat aşırı tüketimi yine de obeziteye neden olacaktır. Yağsız et satın almanız yağlı et ya da katı yağ almanızdan her zaman daha iyidir. Her türlü balığı tüketmek elbette daha iyidir. Ayrıca ciğer ile demir alımınızı artırmayı da unutmayın.
Bezelye, fasulye ve mercmek içeren geleneksel yemekler iyi bir öğündür. Ancak pişirirken kullandığının her türlü yağı azaltmayı unutmayın ve kızartmadan uzak durum. Nerede yağ var ise, azı iyidir.

SÜT VE SÜT ÜRÜNLERİ

Süt, peynir ve yoğurt iyi birer protein, vitamin ve mineral kaynağıdır fakat aynı zamanda kayvansal kökenli yağ açısından da zengindir. Iyi bir yaşam stiline sahip olabilmek için BİRAZ süt ve süt ürünü tüketmek önemlidir. Yarı yağlı ya da yağsız ürünleri büyüklerin tercih etmesi daha doğru olacaktır. Ve elbette ki bebekler ve küçük çocuklar için en iyisi altı aya kadar her türlü gerekeni içeren ve iki yaşına kadar da devam edilebilen anne sütüdür.

YAĞLAR VE ŞEKERLER
Piramidin en tepesi en az tüketilecek kısım, buradan ne kadar az yerseniz o kadar iyi olacaktır. Pişirirken yağ kullanıyorsanız azaltın. Haşlama, buharda pişirme ve ızgara yöntemi (fazladan yağ eklemeden elbette) toplam yağ alımınızı azaltmanıza yardımcı olacaktır. Tüm tariflerinizdeki yağları azaltın. Ekmeği üstüne yağ sürmeden tüketin. Ayrıca kullandığınız şekeri de azaltın, zira hem kilo almanıza neden olur ve size hiçbir katkı da sağlamaz.

GÜNDE 5 KURALIMIZ:
Beslenme ve sağlık açısından faydalarından ötürü, meyve ve sebzelerin beslenmenizin ana temelini oluşturması önerilir, günde en az 5 porsiyon almak üzere, yani günlük beslenmenizin üçte birini oluşturacak şekilde. Çalışmalar bunun günde ortalama 2 porsiyon olduğunu gösteriyor ki faydalarından çok uzakta olduğumuz ortadadır. Meyve ve sebzeler her öğüne katılmalıdır ve atıştırmalık için ilk seçim olmalıdır. Topluluklar arasında yapılan çalışmalar göstermiştir ki bolca sebze ve meyve tüketen insanlar daha düşük kronik kalp rahatsızlıkları ve kanser riski ile karşı karşıyadır. Sağlık açısından faydalarından her şekilde faydalanabilirsiniz: taze, konserve (doğal meyve suyunda), donmuş, suyu çıkarılmış veya KURUTULMUŞ şekilde.

BİR PORSİYON NEDİR?

    Orta boyda bir parka meyve: elme, şeftali, muz ya da portakal.
    Bir dilim meyve: kavun, mango ya da ananas.
    Bir avuç kadar üzüm ya da iki avuç kiraz veya taneli ufak meyveler (çilek, orman üzümü, yaban mersini…)
    Bir yemek kaşığı kuru meyve
    100 ml kadar meyve ya da sebze suyu
    Yaklaşık 200 gr kadar (bir kase gibi) meyve
    3 yemek kaşığı kadar meyve salatası ya da haşlanmış meyve
    Bir parça salata
    80 gr kadar sebze, donmuş ya da lapa bezelye, haşlanmış havuç ya da brokoli
    Yüksek oranda sebze içeren yemekler

Peki günde 5 porsiyon aldığınızı nasıl control edebilirsiniz?

    Kahvaltıda alacağınız bir bardak taze portakal suyu ya da smoothie,
    Kahvaltı sonrası atıştırmalık alacağınız bir paket KURU KAYISI
    Öğle yemeğinde alacağınız bir parça salata,
    Ana öğünle alacağınız bir parça bezelye ya da brokoli,
    Tatlı olarak bir porsiyon çilek

Önerebiliriz.

KİLO KONTROLÜ İÇİN BESİNSEL LİFLER?

Sebze ve meyveler besinsel lifleri tüketmemiz için eşsiz kaynaklardır, suda çözünen ve de çözünmeyenler için lifler yavaşça sindirilir ve düşük glisemik indekse sahiptir. Bunun anlamı, GI yüksek besinlere göre yani kan şekerinizi aniden yükselten ardından aniden düşüren ve sizi hemen aç hissettiren besinlere kıyasla, vücudunuza glikozun daha yavaş verileceği, daha uzun sure sizi tok tutacağı anlamına gelir. Meyve ve sebzelerden kaynaklanan liflerin verdiği bu tokluk hissi ile kilolarla mücadelede daha başarılı olursunuz. Sebze ve meyveler kilo kontrolünüze düşük kalori miktarları ile destek olur ancak ne ile servis ettiğinize dikkat etmelisiniz, bu yüzden kremalı veya peynirli sosları servislerde kullanmamaya özen gösterin.

 

KAYISI
Son zamanlarda bazı sistematikçiler Prunus cinsinin birbirine benzemeyen çok sayıda tür içermesi nedeniyle kayısıyı Armeniaca cinsine dahil ederekA,rmeniaca vulgaris Lam. olarak isimlendirmektedir. Anayurdu yaygın üretimi nedeniyle belirsizdir. Kayısı beta karoten ve lif açısından oldukça zengin turuncu renkli bir meyvedir. KURUTULMUŞ ve konserve kayısı tüm sene boyunca bulunabilir olmasına rağmen, taze kayısı Mayıs – Temmuz ayları arasında raflardadır. Küçük ve altın rengindeki meyveler kadifemsi bir yüzey ve iç yapıya sahip olmakla beraber çok sulu değildir ancak kesinlikle yumuşa ve tatlıdır. Çok hafif mayhoş, misk kokulu bir aromaya sahiptir.
Kayısının Sistematiği
Takım : Rosales
Familya : Rosaceae (Gülgiller)
Alt Familya : Prunoidae
Cins : Prunus
Alt Cins : Prunophora
Tür : Prunus armeniaca L.

SAĞLIĞA FAYDALARI
Kayısıdaki besin değerleri, içeriğindeki yüksek lifin hastalık yapıcı etmenlerle savaşması yanında, kalbin ve gözlerin korunmasına yardımcı olur. Yüksek beta karoten içeriği kayısıyı kalbe faydalı yiyecek grubundaki önemli gıdalardan olmasını sağlamaktadır. Beta karoten, LDL kolesterolünün okside olmasını önleyerek kalp rahatsızlarının önlenmesinde yardımcı olan bir gıda içeriğidir.
Kayısı ayrıca görme kalitesini artıran A vitamini açısından da zengindir. Çok başarılı bir anti oksidan olarak A vitamini serbest radikallere bağlanarak hücre ve dokulara zarar vermelerini önler. Serbest radikal hasarı gözlerimize zarar verebilir. serbest radikallerin yıkıcı ya da oksidatif etkisi katarakta kadar dayanabilir, ya da gözlere kanın ulaşmasına engel olarak kas yıkımına neden olabilir. Yakın zamandaki çalışmalarda, A vitaminini en yüksek alan kadınlarda katarakt oluşma riskinin neredeyse %40 azaldığı ortaya çıkmıştır.
Kayısı ayrıca lif açısından da çok zengin bir besindir. Besin yoluyla alınan lifler kabızlık ve divertikulosiz gibi sindirim yolu rahatsızlıklarını önlemeye yardımcı olmaktadır. Fakat çoğu tüketici günde 10gr.dan az lif tüketmektedir. Sağlıklı ve tam bir yeme düzeni lifleri diyetinize dahil edebilmeniz için mutlaka KAYISIYI DA İÇERMELİDİR.

Kayısının içerdiği A vitamini ve antioksidantların önemini daha güzel bir çalışma ile örnekleyebiliriz. 100,000 kadın ve erkek denekte yapılan çalışmalarda tüketiciler vitamin ve mineralleri hap ya da meyve ya da sebzelerle alarak etkinlikleri karşılaştırılmaya çalışılmıştır. Sürpriz bir biçimde dışarıdan alınan destek ya da sebzelerdeki etki ile meyvelerden alınan sonuç birbirinden farklı çıkmış, meyveden alınan antioksidanların gözleri korumada çok daha etkili sonuçları görülmüştür.
Günde 3 öğün meyve belki kulağa çok gelebilir fakat sabah sütünüze atacağınız bir parça muz, yoğurdunuza ekleyeceğiniz birkaç meyve ya da salata ya da atıştırmak üzere KAYISI amacınıza ulaşmanızı sağlayacaktır.

İNCİR
İncir sadece kek, kurabiye ve tatlılarımız da yer alan bir kuru meyve değil fakat başlı başına lezzetli tatlıdır. Incirin eşsiz tadı kendine özgün aroması ve yapısından da kaynaklanır. Lüks tatlı yanı içinin çiğnenebilirliği, derisinin yumuşaklığı ve çekirdeklerinin çıtırlığının birleşmesinden kaynaklanır. Taze incirin oldukça kısa sürede elverişli olması ve hassas yapısı ender meyvelerden biri haline getirir. Bu yüzden büyük kısmı ya güneşte ya da yapay bir işlemle kurutulur ve tüm sene boyunca keyfine varılır.

Incir meyvesi dutgiller familyasına ait ficus cinsinden 800 kadar ağaç içinde meyve veren tek cinstir. Genelde meyve olarak düşünülmesine rağmen aslında ağacın çiçeğidir. Aslen ağacın yalancı meyvesidir, bir gövde içinde çiçek ve tohumları mevcuttur.

SAĞLIĞA FAYDALARI
Yüksek tansiyonun düşmesine yardımcı olur

İncir potasyum açısından zengin bir meyvedir. Potasyum kan basıncını kontrol etmede yardımcı bir mineraldir. Çoğu kişi yeterince meyve ve sebze tüketmediği fakat tuzlu işlenmiş hazır gıdaları tercih ettikleri için vücutları potasyum açısından eksiktir. Potasyum içeren gıdaların düşük tüketimi öte yandan sodyumun yüksek alınması hipertansiyona neden olmaktadır. Yüksek tansiyonu önleme amaçlı yapılan çalışmaların birinde bir grup atıştırma ve tatlı olarak sebze ve meyve içeren ayrıca az yağlı süt ürünlerin de bulunduğu diyet takip ederken diğer grup her zamanki rutin diyetlerini takip ettiğinde (sebze ve meyve az, ortalama öğünlerdeki yağ miktarı) 8 hafta sonra sebze ve meyve tüketen grubun kan basıncı değerlerinin 3 – 5.5 puan düştüğü görülmüştür.

Kilo Kaybetmek için Tatlı bir Yol

İncir ayrıca besinsel lif açısından da oldukça zengindir. Kilo kontrolünde lif açısından zengin gıdaların olumlu etkileri olabilmektedir. Bir çalışmada sadece lif alımını artıran bayanların öğün sayıları ve toklukları değişmemesine rağmen enerji alımlarını azaldığı görülmüştür. İncir, tıpkı diğer yüksek lif içeren gıdalar gibi, kilo kontrolü programlarında yardımcı olabilir.

KEMİK YOĞUNLUĞU DÜZENLEYİCİSİ
İncir, kemik yoğunluğunu düzenlemeye yardımcı olmak gibi pek çok fonksiyonu olan kalsiyum minerali açısından oldukça zengindir. Ayrıca incirdeki potasyum, yüksek tuzlu beslenme alışkanlıklarında sıkça görülen boşaltım sistemi ile atılan kalsiyum kaybının azaltılmasına yardımcı olur, dolayısı ile kemiklerin hızla incelmesi ve zayıflamasının da önlenmesinde yardımcıdır.

KARDİYOVASKÜLER ETKİLERİ

Zengin potasyum ve lif içeriği dışında, incir ayrıca iz mineraller içinde yer alan manganez açısından da zengin bir kaynaktır.