3G DIŞ TİCARET

Kayısının Faydaları

KAYISI
Son zamanlarda bazı sistematikçiler Prunus cinsinin birbirine benzemeyen çok sayıda tür içermesi nedeniyle kayısıyı Armeniaca cinsine dahil ederekA,rmeniaca vulgaris Lam. olarak isimlendirmektedir.

Anayurdu yaygın üretimi nedeniyle belirsizdir. Kayısı beta karoten ve lif açısından oldukça zengin turuncu renkli bir meyvedir.

KURUTULMUŞ ve konserve kayısı tüm sene boyunca bulunabilir olmasına rağmen, taze kayısı Mayıs – Temmuz ayları arasında raflardadır. Küçük ve altın rengindeki meyveler kadifemsi bir yüzey ve iç yapıya sahip olmakla beraber çok sulu değildir ancak kesinlikle yumuşa ve tatlıdır.
Çok hafif mayhoş, misk kokulu bir aromaya sahiptir.

SAĞLIĞA FAYDALARI
Kayısıdaki besin değerleri, içeriğindeki yüksek lifin hastalık yapıcı etmenlerle savaşması yanında, kalbin ve gözlerin korunmasına yardımcı olur. Yüksek beta karoten içeriği kayısıyı kalbe faydalı yiyecek grubundaki önemli gıdalardan olmasını sağlamaktadır. Beta karoten, LDL kolesterolünün okside olmasını önleyerek kalp rahatsızlarının önlenmesinde yardımcı olan bir gıda içeriğidir.

Kayısı ayrıca görme kalitesini artıran A vitamini açısından da zengindir. Çok başarılı bir anti oksidan olarak A vitamini serbest radikallere bağlanarak hücre ve dokulara zarar vermelerini önler. Serbest radikal hasarı gözlerimize zarar verebilir,serbest radikallerin yıkıcı ya da oksidatif etkisi katarakta kadar dayanabilir, ya da gözlere kanın ulaşmasına engel olarak kas yıkımına neden olabilir.

Yakın zamandaki çalışmalarda, A vitaminini en yüksek alan kadınlarda katarakt oluşma riskinin neredeyse %40 azaldığı ortaya çıkmıştır.

Kayısı ayrıca lif açısından da çok zengin bir besindir. Besin yoluyla alınan lifler kabızlık ve divertikulosiz gibi sindirim yolu rahatsızlıklarını önlemeye yardımcı olmaktadır. Fakat çoğu tüketici günde 10gr.dan az lif tüketmektedir. Sağlıklı ve tam bir yeme düzeni lifleri diyetinize dahil edebilmeniz için mutlaka KAYISIYI DA İÇERMELİDİR.

Kayısının içerdiği A vitamini ve antioksidantların önemini daha güzel bir çalışma ile örnekleyebiliriz. 100,000 kadın ve erkek denekte yapılan çalışmalarda tüketiciler vitamin ve mineralleri hap ya da meyve ya da sebzelerle alarak etkinlikleri karşılaştırılmaya çalışılmıştır. Sürpriz bir biçimde dışarıdan alınan destek ya da sebzelerdeki etki ile meyvelerden alınan sonuç birbirinden farklı çıkmış, meyveden alınan antioksidanların gözleri korumada çok daha etkili sonuçları görülmüştür.

Günde 3 öğün meyve belki kulağa çok gelebilir fakat sabah sütünüze atacağınız bir parça muz, yoğurdunuza ekleyeceğiniz birkaç meyve ya da salata ya da atıştırmak üzere KAYISI amacınıza ulaşmanızı sağlayacaktır.