3G DIŞ TİCARET

İncirin Faydaları

İNCİR
İncir sadece kek, kurabiye ve tatlılarımızda yer alan bir kuru meyve değil fakat başlı başına lezzetli tatlıdır. Incirin eşsiz tadı kendine özgün aroması ve yapısından da kaynaklanır. Lüks tatlı yanı içinin çiğnenebilirliği, derisinin yumuşaklığı ve çekirdeklerinin çıtırlığının birleşmesinden kaynaklanır. Taze incirin oldukça kısa sürede elverişli olması ve hassas yapısı ender meyvelerden biri haline getirir. Bu yüzden büyük kısmı ya güneşte ya da yapay bir işlemle kurutulur ve tüm sene boyunca keyfine varılır.

Incir meyvesi dutgiller familyasına ait ficus cinsinden 800 kadar ağaç içinde meyve veren tek cinstir. Genelde meyve olarak düşünülmesine rağmen aslında ağacın çiçeğidir. Aslen ağacın yalancı meyvesidir, bir gövde içinde çiçek ve tohumları mevcuttur.

SAĞLIĞA FAYDALARI
Yüksek tansiyonun düşmesine yardımcı olur

İncir potasyum açısından zengin bir meyvedir. Potasyum kan basıncını kontrol etmede yardımcı bir mineraldir. Çoğu kişi yeterince meyve ve sebze tüketmediği fakat tuzlu işlenmiş hazır gıdaları tercih ettikleri için vücutları potasyum açısından eksiktir. Potasyum içeren gıdaların düşük tüketimi öte yandan sodyumun yüksek alınması hipertansiyona neden olmaktadır. Yüksek tansiyonu önleme amaçlı yapılan çalışmaların birinde bir grup atıştırma ve tatlı olarak sebze ve meyve içeren ayrıca az yağlı süt ürünlerin de bulunduğu diyet takip ederken diğer grup her zamanki rutin diyetlerini takip ettiğinde (sebze ve meyve az, ortalama öğünlerdeki yağ miktarı) 8 hafta sonra sebze ve meyve tüketen grubun kan basıncı değerlerinin 3 – 5.5 puan düştüğü görülmüştür.

Kilo Kaybetmek için Tatlı bir Yol

İncir ayrıca besinsel lif açısından da oldukça zengindir. Kilo kontrolünde lif açısından zengin gıdaların olumlu etkileri olabilmektedir. Bir çalışmada sadece lif alımını artıran bayanların öğün sayıları ve toklukları değişmemesine rağmen enerji alımlarını azaldığı görülmüştür. İncir, tıpkı diğer yüksek lif içeren gıdalar gibi, kilo kontrolü programlarında yardımcı olabilir.

KEMİK YOĞUNLUĞU DÜZENLEYİCİSİ
İncir, kemik yoğunluğunu düzenlemeye yardımcı olmak gibi pek çok fonksiyonu olan kalsiyum minerali açısından oldukça zengindir. Ayrıca incirdeki potasyum, yüksek tuzlu beslenme alışkanlıklarında sıkça görülen boşaltım sistemi ile atılan kalsiyum kaybının azaltılmasına yardımcı olur, dolayısı ile kemiklerin hızla incelmesi ve zayıflamasının da önlenmesinde yardımcıdır.

KARDİYOVASKÜLER ETKİLERİ

Zengin potasyum ve lif içeriği dışında, incir ayrıca iz mineraller içinde yer alan manganez açısından da zengin bir kaynaktır.